Przy ładnej, wiosennej pogodzie, w sobotę 22 lutego2020 roku autokar pełen radosnych piechurów wyruszył ze Środy na pierwszy tegoroczny rajd pieszy. Na wyjazd zgłosiło się prawie 50 uczestników: uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 2 i 3 ze Środy oraz Słupi Wielkiej, a także zaprzyjaźnieni z nami turyści.

 Trasa piesza rozpoczęła się w północnej części Poznania, na wysokości pętli „pestki”. Tam rozpoczyna się (lub kończy w zależności od kierunku marszu) żółty szlak pieszy, który prowadzi dalej w stronę północną, zatacza pętlę i wraca na sąsiednie piątkowskie osiedle Stefana Batorego. Cały szlak ma długość 11 km, ale jeśli kogoś to przeraża może podjechać na parking leśny przy ul. Meteorytowej samochodem lub autobusem komunikacji miejskiej. Takich problemów nie mieli uczestnicy sobotniej wycieczki. Doszli do najwyższego wzniesienia miasta Poznania Góry Moraskiej (153,8 m n.p.m.), a następnie kontynuując spacer po polodowcowych pagórkach weszli na teren krajobrazowo-leśnego rezerwatu przyrody Meteoryt Morasko, utworzonego w 1976 roku. Na jego terenie znajduje się grupa 7 kraterów powstałych w wyniku uderzenia w ziemię odłamków dużego meteorytu około 5 tysięcy lat temu. W 2012 roku znaleziono tu największy meteoryt spośród znalezionych na terenie Polski. Waży on 261 kg i znajduje się w Instytucie Geologii UAM, który jest częścią Kampusu Morasko. Znajduje się tam również dla zainteresowanych tematami geologicznymi Muzeum Ziemi. Można je bezpłatnie zwiedzać w niektóre dni tygodnia, niestety nie w soboty. Po zakończeniu spaceru między kraterami były kolejne pomniki przyrody, to około 70- ciotonowy polodowcowy głaz narzutowy poświęcony pamięci poznańskiego krajoznawcy Franciszka Jaśkowiaka oraz wzdłuż ulicy Meteorytowej pomnikowa aleja 79 lip drobnolistnych. Na leśnym odcinku trasy widać było już wiosnę w przyrodzie, kwitnie leszczyna i wierzbowe kotki. Dalej przeszlismy ulicą Meteorytową podziwiając w oddali Piątkowskie osiedla, Lewandowskiego, wokół Jeziora Umultowskiego do Kampusu Uniwersytetu A. Mickiewicza. Tu zakończyła się piesza wędrówka. Na „skraju cywilizacji” na nieco zmęczonych, ale bogatszych o nowe doznania i informacje uczestników, oczekiwał autokar.

W roku 2020 Zarząd Główny przyjął dla działań Polskiego Towarzystwa Turystyczno- Krajoznawczego hasło na ten rok ”Poznajmy Polskę z PTTK”. Tak więc pod tym hasłem będziemy przez cały rok zapraszać wszystkich entuzjastów turystycznych wędrówek.

zdjęcia