Na kolejną wycieczkę po hasłem „Śladami Powstańców Wielkopolskich 1918/1919” średzki oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego zaprosił swych członków i sympatyków w sobotę 3 lutego.  40-to osobowa grupa uczniów Szkoły Podstawowej Nr 2 ze Środy oraz Słupi Wielkiej pociągiem pojechała do Jarocina.

           Jarocińska rewolucja rozpoczęła się z 8 na 9 listopada 1918 roku. Część polskich żołnierzy przejęła panowanie w koszarach i jeszcze tej samej nocy zajęła strategiczne obiekty w mieście: pocztę i węzeł kolejowy. Na pamiątkę tych wydarzeń na budynku dworca kolejowego w Jarocinie od 1988 roku wisi tablica upamiętniająca to wydarzenie. Następnie uczestnicy przeszli na cmentarz parafii św. Marcina przy Al. Niepodległości. Tam znajduje się obelisk z kamieni zwieńczony krzyżem, upamiętniający  sześciu powstańców poległych w rejonie Rawicza, Szubina i Zbąszynia. Na cmentarzu znajdują się także, podobnie jak w Środzie, pojedyncze mogiły oznaczone krzyżem powstańczym. W Jarocinie sformowano 5 kompanii, które walczyły na wszystkich frontach powstania, co spowodowało, że powszechnie funkcjonować zaczęła nazwa „Jarocińskie Latające Kompanie”. Przy tej samej ulicy, przed budynkiem Starostwa, znajduje się kamienna płyta – pomnik wg projektu Stanisława Kozielskiego upamiętniający 42 poległych powstańców wielkopolskich z ziemi jarocińskiej. Wędrując dalej po mieście uczestnicy odczytali także tablicę na obecnym budynku restauracji Victoria, a w 1918 i 1919 znajdowała się w nim siedziba Powiatowej Rady Ludowej. Przy kościele pw św. Marcina natomiast znajdują się tablice upamiętniające poległych z 11 pułku Strzelców Wielkopolskich oraz kapelana jarocińskiego garnizonu i duchowego ich przywódcy księdza Ignacego Niedźwiedzińskiego. Wolność Jarocina rozpoczęła się w koszarach, więc i na trasie śladami powstańców to miejsce się znalazło. Poza tablicą widoczną na ścianie dawnych koszar pruskich przypominającą datę odebrania ich Niemcom, na placu apelowym 16. Jarocińskiego Batalionu Remontu Lotnisk im. gen. bryg. Stanisława Taczaka znajduje się pomnik – głaz poświęcony Bohaterom Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

 Tematem kolejnej wycieczki o tematyce powstańczej będzie właśnie pierwszy dowódca powstania wielkopolskiego Stanisław Taczak urodzony w niedalekim Mieszkowie, a przy okazji hrabia Zbigniew Ostroróg-Gorzeński dowódca jarocińskich oddziałów powstańczych,  właściciel majątku Tarce. Wszystkich sympatyków turystyki pieszej i historii powstania wielkopolskiego zarząd średzkiego oddziału PTTK zaprasza na wycieczkę 17 marca z Tarzec do Mieszkowa.