Poszukując pierwszych oznak wiosny średzcy turyści i przyrodnicy zawędrowali do Turwi serca Parku Krajobrazowego im gen. Dezyderego Chłapowskiego. 

W niedzielę 25 marca 2012 roku spod Szkoły Podstawowej nr 2 grupa wyruszyła w drogę do Chorynia z krótkim przystankiem w Słupi Wielkiej.

Drużynę rajdową stanowili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi, Gimnazjum nr 1 w Środzie, Zespołu Szkół Podstawowej i Gimnazjum w Słupi Wielkiej oraz turyści indywidualni w sumie 54 osoby. Uczestnikom nie przeszkodziła ani zmiana czasu ani dość mroźny poranek.

Wycieczka pod kierownictwem Krzysztofa Rozmiarka i przy niewielkiej pomocy Aleksandry Staszak przemierzyła 11 km. Spacer rozpoczęto w Choryniu skąd szlakiem zielonym przez Wyskoć grupa dotarła do Turwi (Pałac Chłapowskich) i dalej szlakiem czerwonym do Rąbinia (nekropoli, gdzie spoczywają członkowie rodziny)

Rajd był okazją do poznania dóbr rodowych i osiągnięć rodziny Chłapowskich. Młodzież z zainter esowaniem wysłuchała prelekcji edukacyjnej o historii i przyrodzie parku. Wiele czasu poświecono zadrzewieniom śródpolnym charakterystycznym elementom znajdującym się na terenie Parku. W drodze do Turwi z Wyskoci z bliska obserwowano niedawno zasadzone zadrzewienia współfinansowane ze środków Unii Europejskiej. Podczas marszu młodzieży towarzyszyły liczne przyrodnicze atrakcje w postaci wielu stad saren, zajęcy przecinających drogę wędrówki, wiewiórek, ale nie tylko. Nieopodal wsi Wyskoć do uszu rajdowiczów doszły Żurawie śpiewy. Wywarły one duże wrażenie na uczestnikach. Poza zwierzętami turyści na swym szlaku napotkali śnieżyce wiosenne, sprowokowały one długą sesję zdjęciową.

W Turwi poza rozegraniem przyrodniczego konkursu nastąpiło uroczyste podsumowanie Imprezy na Orientacje pt. „I InO w nieznane” jaka odbyła się w dniach 25-26.02.2012 w Środzie i Łęknie. Zwycięzcom wręczono medale i nagrody, wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Warto dodać iż turyści i sympatycy rajdów podczas wycieczek dokumentują swoją obecność w nowopoznanych miejscowościach poprzez zbieranie odznak turystycznych i krajoznawczych.

W trakcie wycieczki zdobywali punkty do Odznaki Turysta Przyrodnik, Odznak Turystyki Pieszej, Dziecięcej Odznaki Turystycznej i niedawno ustanowionej odznaki PTTK i Disneya czyli Odznaki Turystycznej Mikiego i Donalda.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy a uczestnikom dziękujemy za miłą atmosferę.

Krzysztof Rozmiarek (trasa), Aleksandra Staszak (trasa i relacja)