Uroki Poznania poznawało 52 turystów ze Środy. Wśród nich były m.in dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 2 pod opieką Pani Mirosławy Kaczmarek, Aliny Jung-Kończal oraz Elżbiety Sibińskiej, Gimnazjum nr 1 ze Środy oraz Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Słupi Wielkiej.  W wycieczce uczestniczyła także "starsza młodzież" wspomagająca opiekunów wymienionych szkół w realizacji programu wyjazdu.

Celem wyjazdu było poznanie zabytków i ciekawostek związanych z Poznaniem. Uczestnikom towarzyszył motyw Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

Spacer rozpoczął się na ul. Dominikańskiej skąd grupa udała się na Stary Rynek, a dalej na Wzgórze Przemysła, aby każdy turysta mógł zobaczyć na własne oczy jak w XXI wieku buduje się zamek królewski w Poznaniu;). Wycieczka zatrzymała się przy kościele oo. Franciszkanów (ul.Ludgardy) obok pomnika 15 Pułku Ułanów Poznańskich - sformowanego 30 grudnia 1918 roku, biorącego udział w Powstaniu Wielkopolskim. Kolejny przystanek znajdował się na narożniku ulicy Paderewskiego oraz Alei Karola Marcinkowskiego. Przy Hotelu Bazar uczestnicy zapoznani zostali z historią Powstania Wielkopolskiego, sylwetką Ignacego Jana Paderewskiego, którego upamiętnia tablica wisząca na narożniku budynku w który mieści się hotel. Wykorzystując, wiszącą na budynku Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego, tablicę poświęconą głównodowodzącym Powstaniem przybliżono sylwetki majora Tadeusza Taczaka oraz generała Józefa Dowbór-Muśnickiego.

W Muzeum Archeologicznym mieszczącym się w Pałacu Górków, średzianie odwiedzili 2 ekspozycje związaną ze starożytnym Egiptem (sarkofagi, mumie, wnętrze grobu Ramzesa) oraz pradziejami Wielkopolski. Obie wystawy podobały się szczególnie najmłodszym uczestnikom. Największym zainteresowaniem cieszyła się część ekspozycji związana z pracą archeologów. 

Tuż przed godziną 12, grupa udała się na spotkanie z najbardziej znanymi koziołkami w Polsce z poznańskiego ratusza.

Po pożegnaniu koziołków średzianie udali się do Muzeum Instrumentów Muzycznych gdzie zapoznano się z ekspozycją zawierającą instrumenty z różnych stron świata. Dzięki okolicznościowej wystawie na własne oczy z dość bliskiej odległości podziwiać można było Oskara jakiego wręczyła Amerykańska Akademia Fil mowa w 2005 roku kompozytorowi Janowi A.P. Kaczmarkowi. Nagrodę otrzymał za muzykę do amerykańsko-brytyjskiego filmu Marzyciel/Finding Neverland (reż. Marc'a Forster'a). 

Temat powstańczy zakończono odwiedzinami w Odwachu, gdzie mieści się Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Ekspozycja w 2009 roku została gruntownie przebudowana, dziś swą nowoczesnością przemawia do wielu pokoleń równocześnie.

Najdłuższy odcinek spaceru wiódł od gmachu Odwachu dalej ul . Świętosławską, Gołębią (przytanek fotograficzny przy pomniku koziołków), ul. Za Bramą, Plac Bernardyński, ul Garbary do kościoła św. Franciszka Serafickiego.

Znajdująca się w kościele największa Szopka Bożonarodzeniowa w Polsce oczarowała wszystkich uczestników wyjazdu, szczególnie niedowiarków. 

Trasę prowadziła L.Pazoła

Opis przygotowała A.M. Staszak