Wspomnienia z Borów Tucholskich
W dniach 19-23 lipca 2017r. 19-to osobowa grupa piechurów ze średzkiego oddziału PTTK przebywała na letnim rajdzie w Borach Tucholskich. Bazą noclegową była Powiatowa Bursa w Chojnicach. Poza wędrówkami, program wyjazdu był bardzo bogaty pod względem krajoznawczym.
W pierwszym dniu w drodze do Chojnic, wraz z miejscowym przewodnikiem, zwiedzaliśmy centrum Bydgoszczy, m.in. pomnik Kazimierza Wielkiego – twórcy miasta, Stary Rynek, katedrę św.św. Marcina i Mikołaja, Muzeum Leona Wyczółkowskiego na Wyspie Młyńskiej, spichrze nad Brdą i inne ciekawostki podczas rejsu tramwajem wodnym, który pokonał jedną z kilku śluz na rzece. Po drodze był postój także w Koronowie, gdzie w Rynku, w punkcie informacji turystycznej poza innymi ciekawostkami można poznać szczegóły bitwy pod Koronowem (kolejnej z Krzyżakami w 1410r. po Grunwaldzie), w dawnej synagodze funkcjonuje Centrum Kultury, a najstarszym zabytkiem jest poklasztorny zespół cysterski (Cystersi przybyli tu w 1288r.). Elementem przyrodniczym tego dnia było zwiedzanie najstarszego rezerwatu przyrody w Polsce i drugiego pod tym względem w Europie: „Cisy Staropolskie im. L.Wyczółkowskiego” w Wierzchlasie koło Tucholi; jest to jednocześnie najliczniejsze skupisko cisa na stanowisku naturalnym w Europie.
Kolejne dwa dni upłynęły pod znakiem wędrówek i poznawania Parku Narodowego Bory Tucholskie, w tym m.in. Wyłuszczarni nasion i Szkółki Leśnej w Klosnowie oraz elementów etnograficznych w Kaszubskim Domu Rękodzieła Ludowego w Swornychgaciach. W piątek zwiedzaliśmy także Chojnice: Rynek z pięknym czerwonym Ratuszem, bazylikę pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela, baszty obronne i Bramę Człuchowską z bardzo ciekawym Muzeum Historyczno-Etnograficznym. Sobotni dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania rezerwatu „Kręgi Kamienne” w Odrach koło Czerska. To największe i najstarsze po angielskim Stonehange miejsce tego typu w Europie; to pozostałość po przebywających tu plemionach Gotów, m.in. cmentarzysko, ale także przyrodniczą wartością rezerwatu jest unikalne w skali kraju skupisko porostów. Obiekt jest wpisany na lis tę dóbr dziedzictwa narodowego. Następnie trasa spaceru po Tucholskim Parku Krajobrazowym zawiodła nas do Fojutowa, gdzie na skrzyżowaniu Czerskiej Strugi i budowanego w połowie XIX wieku Wielkiego Kanału Brdy wybudowano w 1865 roku akwedukt. Różnica poziomów dna między obu ciekami tej największej budowli hydrotechnicznej tego typu w Polsce wynosi 11 metrów.
Ostatniego dnia w Wymysłowie koło Tucholi uczestnicy zapoznali się w tamtejszym muzeum z życiem Indian Północnoamerykańskich na podstawie pamiątek po Sat-Okhu –Długie Pióro (Stanisławie Supłatowiczu), autorze takich książek jak: Biały Mustang, Głos Prerii i wielu innych poświęconych życiu Indian. Tuchola i Muzeum Borów Tucholskich to już zupełnie inna bajka. Uczestnicy mieli okazję poznać życie Borowiaków (w tym przepiękne hafty) i otaczającą ich przyrodę. Na zakończenie jeszcze inna epoka: w Świeciu uczestnicy wyjazdu zwiedzili zamek obronny zbudowany przez Krzyżaków w latach 1335-50 w widłach Wisły i Wdy. Zachowana baszta północno-zachodnia o wysokości 34,73m, z której mieliśmy możliwość podziwiać okolicę, jest najwyższą krzywą wieżą w Polsce (odchylona od pionu o 106 cm), na szczyt której mogą wejść turyści.
Realizacji tej imprezy sprzyjała także bezdeszczowa pogoda i tylko komary w niektórych obszarach leśnych mogą budzić u uczestników niemiłe wspomnienia. Wyjazd był częściowo dotowany ze środków Gminy Środa Wielkopolska . Rajd prowadziła kol.Lidia Pazoła przy współudziale kol.Elżbiety Sibińskiej.