W ramach tej ogólnopolskiej akcji PTTK, na zaproszenie Oddziału Ziemi Średzkiej w minioną sobotę na pieszą wycieczkę wybrało się 46 uczestników: od przedszkolaków po seniorki.

Na początek członkowie PTTK i sympatycy tej formy wypoczynku dojechali do Uzarzewa w powiecie poznańskim, gdzie w zabytkowym pałacu Żychlińskich oraz nowym pawilonie obejrzeli wystawy Muzeum Przyrodniczo-Łowieckiego. Wśród nich trofea i broń oraz metaloplastyka i przedmioty użytkowe związane z łowiectwem wielkopolskich myśliwych oraz trofea egzotyczne pana Adama Smorawińskiego. Pałac otacza piękny, zabytkowy park z połowy XIXw. z pomnikowymi drzewami, w tym najpotężniejszy piękny platan klonolis tny o obwodzie 5,5 m. Przy pięknej, słonecznej pogodzie grupa wyruszyła na 9-ciokilometrową trasę, mijając jeszcze w Uzarzewie zabytkowy kościół szachulcowy pw św. Michała Archanioła z 1749 roku z fundacji Felicjana Niepruszewskiego. Dalej droga prowadziła wzdłuż doliny rzeki Cybiny, przez wieś Gortatowo i nad Jezioro Swarzędzkie. Niemal na całej długości jeziora, wzdłuż jego brzegu prowadzi ścieżka pieszo-rowerowa utwardzona i oświetlona, przy której jest wiele ławek na których można przysiąść oraz miejsca do ćwiczeń na przyrządach. W odległości kilkuset metrów od kompleksu sportowo-rekreacyjnego w Swarzędzu, przy drodze krajowej 92, znajduje się Muzeum Pszczelarstwa, które tak jak i Przyrodniczo-Łowieckie w Uzarzewie jest filią Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Tam uczestnicy zapoznali się nie tylko z wieloma typami uli pszczelich prezentowanych „pod chmurką”, ale także usłyszeli wiele o życiu pszczół, a na pożegnanie wszyscy otrzymali upominki.

Ostatnim elementem wycieczki nawiązującym do obchodów 100-lecia niepodległości było dotarcie do grobu generała brygady Stanisława Taczaka, pierwszego głównodowodzącego Powstaniem Wielkopolskim 1918-19, na cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu. Stanisław Taczak urodzony w Mieszkowie, zmarł w Malborku, a jego prochy w 1988r. przewieziono do Wielkopolski.

 

                                                                                                                                                                                  L.Pazoła

{gallery}29.10.18Uzarzewo{/gallery}