Oddział PTTK Ziemi Średzkiej 13.10.2018 rozpoczął świętowanie 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Przeprowadzona została Gra Miejska "Chwała Powstańcom 1918/1919". Zabraliśmy uczestników do miejsc, które związane są ze zwycięskim Powstaniem.

Do zabawy przystąpiło aż 18 drużyn (70 zawodników)! Byli wśród nich uczniowie ze szkół podstawowych z SP 2, SP 3 i NSP Keglik w Środzie Wlkp., SP w Słupi Wielkiej oraz SP w Starkówcu Piątkowskim. Nie brakowało także rodzin i grup znajomych, którzy mieli świetny pomysł na spędzenie dzisiejszego dnia.

Gra Miejska nie doszłaby do skutku, bez sztabu wolontariuszy. Byli wśród nich: uczniowie klas wojskowych z ZSR w Środzie, członkowie Związku Strzeleckiego Strzelec w Środzie Wlkp., przedstawiciel grupy rekonstrukcyjnej Bohaterów 1. Kompanii Średzkiej (który wspaniale prezentował się w powstańczym mundurze), przedstawicielki Stowarzyszenia Rodzin Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wlkp., Nauczycielki z SP 2 w Środzie Wlkp. i wreszcie członkowie naszego Oddziału PTTK. Wszystkim tym osobom jesteśmy wdzięczni za poświęcony czas i profesjonalne podejście do organizacji.

Zawodnicy w kolejnych punktach kontrolnych musieli się wykazać znajomością wydarzeń sprzed 100 lat. Ponadto zmierzyli się z różnymi konkurencjami: szukali różnic pomiędzy dwoma grafikami, musieli pokonać "pole minowe" nie dotykając ziemi, uczyli się oznaczeń mundurów wojskowych z roku 1919, rozwiązywali zadania logiczne z plastikowymi patyczkami, musieli dopasować brakujące puzzle, zapoznali się z sylwetkami średzkich bohaterów a następnie musieli połączyć ich z miejscowościami z którymi byli związani, odpowiadali na pytania szukając odpowiedzi na Kwaterze Powstańców na cmentarzu oraz ćwiczyli rzut granatem. Ostatnim zadaniem uczestników było ułożenie hasła z otrzymanych w punktach literek (im lepiej wykonane zadanie tym więcej literek) oraz rozwiązanie testu z wiedzy zdobytej na trasie.

Meta zawodów zlokalizowana została na terenie należącym do Kurkowego Bractwa Strzeleckiego. Za udostępnienie terenu Bractwu Kurkowemu bardzo dziękujemy.

Na koniec ogłoszone zostały wyniki. Warto podkreślić, że dzięki hojności sponsorów mogliśmy nagrody wręczyć aż 5 a nie jak planowano wcześniej 3 drużynom.
Zawodnicy prezentowali bardzo wysoki poziom. Z 68 punktów do zdobycia aż 4 drużyny zdobyły równą liczbę 64 pkt i sprawiedliwie podzieliły się nagrodami.
By wyłonić najlepszą drużynę konieczne było wzięcie pod uwagę wyniku z testu wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim.

1. miejsce przyznano drużynie: Beata Sznura, Roman Deiksler, Przemysław Pawęzowski, Bartosz Sumowski - 64 pkt. (24pkt. za test)
2. miejsce zajęła drużyna: Aneta Krychowska, Marta Nowaczyk, Marta Hoppe, Joanna Pankau - 64 pkt (23 pkt.)

W kategorii Rodzina 1. miejsce zajęli: Agnieszka, Krzysztof, Maria, Adam Wieczorkowie - 64 pkt. (22 pkt.)

W kategorii Szkoła Podstawowa 1. miejsce zajęli: Mikołaj Błaszak, Kamil Nowak, Maciej Cichy, Kajetan Buziak - 64 pkt. (22 pkt.)
2. miejsce zajęli: Dominika Kucharska, Oliwia Pogonowska, Franciszek Kostka, Daniel Małecki - 61 pkt. (21 pkt.)

Szczegółowe wyniki znajdziecie tutaj.

Dla tych, którzy chcą powspominać umieszczamy pliki z zadaniami tutaj.

A film podsumowujący całe wydarzenie można obejrzeć tutaj.

Wszystkim zawodnikom i wolontariuszom dziękujemy!