Udało się! Pandemia trochę odpuściła w tym roku i po dwuletniej przerwie 22 uczestników w dniach 27-31.07.2021 udało się na pięciodniowy rajd pieszy by poznać uroki Szczecina i Puszczy Bukowej.
Pierwszego dnia mieliśmy bardzo napięty grafik – zaczęliśmy od zwiedzania Pyrzyc – miasta, które w średniowieczu zostało otoczone imponującymi murami miejskimi. Ich pozostałości wraz z bramami i basztami można podziwiać do dzisiaj. Mogliśmy też zobaczyć gotycki kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz kaplicę św. Ducha, w której obecnie znajduje się biblioteka.
Z Pyrzyc podążyliśmy do Stargardu (Klejnotu Pomorza). Jest to kolejne miasto z dobrze zachowanymi murami miejskimi, jednak tutaj byliśmy bardziej pod wrażeniem kościoła NMP Królowej Świata oraz przepięknego renesansowego ratusza. Nie możemy również nie wspomnieć o niezwykłości Stargardu: Bramie Młyńskiej inaczej zwanej Portową – zbudowanej w XV w. jako bramę wodną. Ostatnim zabytkiem, który zobaczyliśmy w Stargardzie to największy w Europie i drugi na świecie krzyż pokutny. Jego wysokość to 3,77m.
Ostatnim zwiedzanym tego dnia miastem był Szczecin, a zabytkami, które zobaczyliśmy wraz z przewodnikiem: Cmentarz Centralny, Zamek Książąt Pomorskich, Wały Chrobrego, Kościół św. Piotra i Pawła. Popłynęliśmy również w rejs statkiem po porcie.
W kolejnych trzech dniach nastawiliśmy się na zwiedzanie przyrody, a naszym celem było poznanie Puszczy Bukowej. Przeszliśmy w niej ponad 40km po to, aby zobaczyć takie obiekty jak: przepiękne Jezioro Szmaragdowe, Rezerwat „Bukowe Zdroje”, Góra Bukowiec (148,4m n.p.m.), historyczne kamienie graniczne, głaz „Serce Puszczy” z bardzo wprawiającą w zadumę sentencją, ogród dendrologiczny w Glinnej, rezerwat „Kołowskie Parowy”, Góra Lisica. Nie można również zapomnieć o wielu bardzo sędziwych drzewach, które obecnie stały się pomnikami przyrody (dębach, lipach, bukach). W międzyczasie nie zapomnieliśmy również o zabytkach stworzonych przez człowieka, a były to: neogotycki kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kołowie oraz Klasztor Cystersów w Kołbaczu.
Ostatniego dnia nasze kroki ponownie skierowaliśmy do centrum Szczecina, gdzie w porcie czekały już na nas żaglowce i inne jednostki. Zamiast odwołanych regat, miasto Szczecin zorganizowało imprezę Żagle2021. Udało nam się zwiedzić Dar Młodzieży, weszliśmy także na pokład ORP Poznań. Odwiedziliśmy również Muzeum Morskie na Wałach Chrobrego, bazylikę archikatedralną pw. św. Jakuba, Plac Orła Białego oraz punkt widokowy znajdujący się w kawiarni na ostatnim – 22 piętrze wieżowca PŻM, skąd mogliśmy podziwiać całą (360°!) panoramę Szczecina.
Nasz wyjazd zakończyliśmy oklaskami dla organizatorów oraz pana kierowcy w sobotę na parkingu SP2. Mamy nadzieję, że za rok również uda nam się wspólnie zwiedzać Polskę na wielodniowym rajdzie letnim, a będzie to możliwe dla osób, które (o ile pandemia nie pokrzyżuje nam planów) będą uczestniczyły cyklicznie w naszych rajdach oraz zdobędą Odznakę Krajoznawczą „Szlakiem Mazurka Dąbrowskiego”. Zatem do zobaczenia na szlakach!