Tegoroczna Sztafeta już za nami. Średzki Oddział PTTK, jak co roku, przystąpił do ogólnokrajowej akcji Zarządu Głównego PTTK i 25 września zorganizował w ramach turystyki pieszej wycieczkę do Szwajcarii Żerkowskiej. Tego dnia oddziały terenowe w całej Polsce zaprosiły turystów na wycieczki w różnych dyscyplinach turystyki. Była to jednocześnie kolejna wycieczka średzkich piechurów z serii „Zdobywamy wzgórza Wielkopolski”.
45 uczestników: dzieci przedszkolne, szkolne (głównie SP 2 Środa Wlkp.), opiekunowie i rodzice – dojechali autokarem do Śmiełowa. Tam przewodnicy zapoznali zwiedzających Muzeum Adama Mickiewicza z życiorysem naszego wieszcza, obrazami i przepięknym wyposażeniem wnętrz pałacowych. Mimo jesiennej pory, także wspaniale prezentuje się park krajobrazowy otaczający pałac, a w nim m.in. Ogródek Zosi z pomnikiem Żniwiarki, czy pomnik Adama Mickiewicza.
Zielony szlak pieszy poprowadził nas spod samego muzeum w kierunku polodowcowego Wału Żerkowskiego. Na wzniesieniu widoczny był z daleka pobielany klasycystyczny kościół w Brzóstkowie, ale po drodze mijaliśmy także dwór Ponińskich z końca XVIII wieku (obecnie własność prywatna). Trasa prowadziła po niewielkich pagórkach, a ich kulminacją jest Łysa Góra o wysokości 161 m n.p.m. Jest to jednocześnie najwyższe wzniesienie powiatu jarocińskiego. Z tego wzniesienia do Żerkowa prowadzą dwie drogi: można iść dalej szlakiem zielonym lub duktem leśnym , kierując się oznakowaniem strzałkami z podaną odległością. Grupa skierowała się drugą trasą i mijając po drodze wieżę Stacji Linii Radiowych o wysokości 72 m (widoczną z daleka z każdej strony miasta) dotarła do centrum. Gmina Żerków w bardzo czytelny sposób oznaczyła i opisała wszystkie atrakcje turystyczne znajdujące się na jej terenie. Poznaliśmy zatem historię kaplicy cmentarnej i na sąsiednim wzgórzu barokowego kościoła pw św. Stanisława Biskupa. Pamiątką po barokowym pałacu Radomickich jest już tylko brama z herbem rodowym. Po sąsiedzku, przy ul. Kościelnej, głaz z płaskorzeźbą księcia Bolesława Pobożnego i Przemysła II przypominający o czasie lokowania miasta w 1283r., a obok pomnik przyrody w postaci dębu szypułkowego. W rynku pomnik ku czci walczących o niepodległość
i księga z serii Podróże z Panem Tadeuszem. Tu zakończyła się nasza trasa piesza, a wszystkie dzieci uczestniczące w wycieczce otrzymały upominki przekazane przez Zarząd Główny PTTK (workoplecaki termiczne, zawieszki do telefonów i plany lekcji).
Tym razem pogoda była idealna na wrześniowe wędrówki.