W sobotę 23 kwietnia 2022r., PTTK Oddział Ziemi Średzkiej zaprosił swoich członków
i sympatyków turystyki pieszej na pierwszy tegoroczny rajd. Przy okazji spaceru przy pięknej, ciepłej pogodzie rozwiązywaliśmy quest „Z narodowym akcentem”.
Rok 2022 ustanowiony został uchwałą sejmu Rokiem Józefa Wybickiego ( w tym roku mija 200 lat od Jego śmierci ) i to On jest bohaterem questu. Trasę rozpoczęliśmy w Śremie przy najstarszym miejskim parku im. Powstańców Wielkopolskich 1918/1919, skąd przeszliśmy pod budynek Liceum Ogólnokształcącego noszącego imię Józefa Wybickiego, a przed którym znajduje się popiersie patrona. Kolejny pomnik znajduje się na Pl.20 Października przed ratuszem. Tu na śremskim rynku w 1791r. Wybicki złożył przysięgę przystąpienia do stanu mieszczańskiego. Był to warunek wyboru na posła na sejm. Następnie przejechaliśmy do Manieczek, które J. Wybicki zakupił w 1781
i mieszkał tu z rodziną do śmierci w 1822. Na ścianie Szkoły Podstawowej im. gen. J. Wybickiego znajduje się wielki mural poświęcony patronowi, a w pobliskim zespole dworsko-parkowym były kolejne miejsca pamięci. Najważniejszą i jedyną zachowaną pamiątką materialną jest Rotunda – kaplica wybudowana przez ówczesnego właściciela w 1786, a którą po rewitalizacji można ponownie zwiedzać. Widzieliśmy także dwa pomniki autora słów hymnu narodowego w formie popiersia i dworek, który wybudowany został już po jego śmierci, a obecnie znajduje się w bardzo złym stanie technicznym. Tu w Manieczkach, przy Rotundzie i pomniku Józefa Wybickiego, kilkoro nowych członków PTTK otrzymało legitymacje członkowskie.
Z Manieczek wybraliśmy się na pieszy spacer długości 9 km. Prowadził przez Przylepki, pomnikową aleją lipową i pagórkowaty teren Żabińskich Gór do Brodnicy. Tutejsza Szkoła Podstawowa nosi imię Hymnu Narodowego, a informuje o tym plastyczna tablica z brązu na zewnętrznej ścianie. Przy kościele parafialnym pochowany został gen. Wybicki w rodzinnym grobowcu, a w 1923 ciało przeniesiono na Skałkę do Poznania. Przed pałacem Mańkowskich w sąsiadującym z kościołem parku również znajduje się pomnik Józefa Wybickiego i przy nim kończy się historia z Questem. Jego rozwiązaniem końcowym jest nazwa miejscowości „Reggio Nell Emilia” we Włoszech, gdzie gen. J. Wybicki napisał słowa pieśni Jeszcze Polska nie umarła.
W Brodnicy zakończył się quest i zakończyła się nasza wycieczka, w której uczestniczyło 30 osób w różnym wieku, w tym całe rodziny. Pozostało tylko wsiąść do autokaru i powrócić do domu zachowując na jak najdłużej poznane historie i piękne wiosenne widoki.