Od przedszkolaków do seniorów. Bardzo intensywna była tegoroczna Międzypokoleniowa Sztafeta Turystyczna ?♀️??♂
W sobotę 24 września, podobnie jak wiele oddziałów PTTK w całym kraju, odbyliśmy bardzo ciekawy rajd. Tym razem postawiliśmy na zwiedzanie Krajny i Pałuk.
Najpierw udaliśmy się do Białośliwia, gdzie zwiedziliśmy końcową stację Wyrzyskiej Kolejki Powiatowej. Podczas krótkiego pobytu zobaczyliśmy zabytkowy tabor kolejowy o najwęższym na świecie rozstawie szyn, wynoszącym 600mm. Mogliśmy także wsiąść do przygotowanego do wyjazdu pociągu.
Następnie udaliśmy się do Osieka nad Notecią, gdzie zwiedziliśmy Skansen Muzeum Kultury Ludowej. Zdecydowanie jest to miejsce godne polecenia. Panie oprowadzające nasze grupy zabrały nas w podróż w czasie do XIX i początku XX wieku. Byliśmy w wiejskich domach, w budynkach gospodarczych, w kuźni, w remizie, w karczmie, w kościele, w wiatraku oraz w szkole. Najwięcej emocji wywołał pobyt w pokoju nauczycielskim z okresu międzywojennego. Otóż na stole znajdowała się karafka w nalewką... Obecne na rajdzie grono pedagogiczne zarzekało się, że dziś taka sytuacja nie ma miejsca.
Warto zwrócić uwagę, że droga z Białośliwia do Osieka jest bardzo malownicza. Miejscami sprawia wrażenie drogi w górskiej, a widoki na dolinę Noteci są przepiękne.
Po zwiedzaniu skansenu udaliśmy się na krótka trasę pieszą. Podczas spaceru z Bąkowa do Krostkowa zdobyliśmy Dębową Górę (192 m n.p.m.). Jest to najwyższe wzniesienie piętrzącej się wzdłuż doliny Noteci moreny czołowej ostatniego zlodowacenia.
W drodze powrotnej wjechaliśmy do Wągrowca, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć skrzyżowanie rzek Nielby i Wełny.