W sobotę 3.06.2023 roku korzystając z pięknej pogody szesnaście osób wybrało się do pobliskiego Kórnika aby bliżej poznać jedną z patronek 2023 roku – Wisławę Szymborską.
Pierwszym punktem programu był Prowent – dworski folwark a właściwie zespół zabudowań, które w 1923r. stanowiły zaplecze Kórnickiego zamku. To tutaj, w budynku w którym obecnie mieści się Ośrodek Kultury na świat przyszła nasza noblistka. Odwiedziliśmy jej pomnik, zrobiliśmy sobie z nią zdjęcie i raźnym krokiem pomaszerowaliśmy promenadą noszącą jej imię. Po drodze zwiedziliśmy kościół pw. Św. Wojciecha z zabytkową chrzcielnicą, która na pewno pamięta chrzest Wisławy Szymborskiej oraz dotarliśmy do Izby Pamiątek Regionalnych w Ratuszu. Czekał tam na nas pan Łukasz Grzegorowski, który przybliżył nam historię grodu na Półwyspie Szyja, dziedziców zamku w Kórniku oraz rodziny Szymborskich. W dwóch salach wystawowych mogliśmy zobaczyć wiele ciekawych eksponatów archeologicznych, historycznych oraz etnograficznych. Były to miedzy innymi narzędzia odnalezione na wcześniej wspomnianym półwyspie, makiety zabytkowych bnińskich i kórnickich budynków (również tych nieistniejących), instrumenty muzyczne, przedmioty codziennego użytku, pamiątki związane z Powstaniem Wielkopolskim a nawet sztandar nieistniejącej już jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z Bnina. Druga sala poświęcona rodzinie Szymborskich zawiera dokumenty, listy, dawne fotografie Wisławy Szymborskiej i członków jej rodziny oraz plansze z jej wierszami, które po jej śmierci rozwieszono na terenie całego miasta (do dziś można je odnaleźć na promenadzie oraz w Arboretum). Bogaci w wiedzę, udaliśmy się w kierunku cmentarza odwiedzając plac po zburzonym przez Niemców podczas II Wojny Światowej kościele i dotarliśmy do grodziska na Półwyspie Szyja. Wdrapaliśmy się na dość wysoką górkę z której rozległ się przed nami piękny widok na Jezioro Bnińskie. Na tym zakończyliśmy zwiedzanie zabytków i rozpoczęliśmy trasę pieszą przez Zwierzyniec wzdłuż brzegu Jeziora Kórnickiego. Nie spodziewaliśmy się, jaką radość sprawimy uczestnikom, prowadząc ich wśród 10 (spośród 14) stacji Ścieżki Zdrowia, z których aktywnie korzystali. O godzinie 12 zrobiliśmy przystanek, aby wysłuchać dzwonów, piania kura oraz hejnału dochodzącego z kórnickiego Ratusza. Po wspomnianych atrakcjach wróciliśmy na promenadę i nadrobiliśmy utracone kalorie w jednej z kawiarni.
Na koniec chcieliśmy bardzo podziękować panom Kazimierzowi Krawiarzowi, Łukaszowi Grzegorowskiemu oraz innym osobom, którzy specjalnie dla nas w sobotę otwarli Izbę Pamiątek Regionalnych i poświęcili swój czas aby pomóc nam lepiej poznać dzieje Kórnika i Bnina.
Nasz następny spacer odbędzie się 12.07.2023 i będzie powtórzeniem rajdu „w 175. rocznicę Wiosny Ludów i podpisania „ugody jarosławieckiej”. Poprzednio pogoda popsuła nam plany i nie udało nam się przejść zaplanowaną trasą pieszą. Więcej informacji znajdziecie na naszej stronie www.sroda-wlkp.pttk.pl
oraz na Facebooku.
Serdecznie zapraszamy!