Wszystko co dobre, szybko się kończy. Wróciliśmy już z Oddziałowego Rajdu Letniego Na Mazowsze - w 100-lecie Bitwy Warszawskiej 1920 r.
Jak wiadomo za kilka dni będzie już 103. rocznica Cudu nad Wisłą. Program rajdu został ustalony w 2020 r. ale pandemia pokrzyżowała nasze plany.
W pierwszym dniu (po długiej podróży pociągami), mimo deszczowej pogody, udaliśmy się do Kobyłki. Na tamtejszym cmentarzu zwiedziliśmy Pomnik poświęcony Obrońcom Ojczyzny 1920 r. W tym ważnym miejscu kol. Bartosz Rybko przybliżył uczestnikom rajdu wydarzenia z okresu odradzającego się po okresie zaborów państwa polskiego. Czujne oczy wypatrzyły także grób aktora Jerzego Turka, bardziej znanego jako Zenon Solski z filmu Kogel-Mogel. Do hotelu w Wołominie powróciliśmy pieszo, mimo ciągle padającego deszczu.
Dzień drugi to zwiedzanie Warszawy. W tym dniu odwiedziła nas 6-osobowa grupa członków naszego Oddziału z kol. Lidią Pazołą na czele, która oprowadziła nas po najciekawszych atrakcjach turystycznych stolicy. W warszawie zwiedziliśmy: Punkt widokowy na Stadionie Narodowym, Pałac Kultury i Nauki, Punkt widokowy na lotnisku Okęcie, Ogród Saski, Plac marszałka Józefa Piłsudskiego, Grób Nieznanego Żołnierza, Krakowskie Przedmieście, Rynek Starego Miasta wraz z pomnikiem Syrenki, Barbakan, Pomnik Małego Powstańca, Ogrody Biblioteki Uniwersyteckiej, Pomnik Syrenki nad Wisłą. Na stacji metra Centrum Nauki Kopernik 20-osobowa grupa udała się w drogę do Wołomina a nasi goście pojechali na Dworzec Gdański by powrócić do Środy Wlkp.
Dzień trzeci to trasa piesza podzielona na dwa odcinki. Pierwszy 6-kilometrowy odcinek prowadził zielonym szlakiem z Zielonki do Ossowa. We wspomnianej miejscowości obejrzeliśmy przejmujący film i zwiedziliśmy Park Kulturowy Ossów. Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Następnie przewodnik zaprowadził nas na Cmentarz Poległych w Bitwie Warszawskiej oraz do Krzyża - miejsca śmierci ks. Ignacego Skorupki. Drugi etap naszej trasy to dalsza część szlaku zielonego, którym doszliśmy do Kobyłki a następnie odbiliśmy do Wołomina. Łącznie w tym dniu pokonaliśmy pieszo prawie 18 km. Trasie z Ossowa do Kobyłki towarzyszyła trasa TrInO, którą rozwiązaliśmy w nietypowy sposób...
Dzień czwarty, mimo zaplanowanego powrotu był bardzo intensywny. Rano udaliśmy się do Radzymina - miasta Cudu nad Wisłą. Odwiedziliśmy Cmentarz Żołnierzy Poległych w 1920 r. Następnie Drogą Golgoty Narodu Polskiego udaliśmy się do centrum miasta. Całość zwiedziliśmy ponownie dzięki opracowanej trasie TrInO.
Po powrocie do Wołomina utworzyliśmy mobilny punkt kibica, dzięki któremu mogliśmy zobaczyć przejazd peletonu Tour de Pologne przez Środę Wielkopolską. Gdy kolarze skierowali się do Zaniemyśla, my ruszyliśmy na dworzec kolejowy i udaliśmy się w drogę powrotną do domu.