W sobotę 9 kwietnia wybraliśmy się już po raz drugi do Czeszewa, do Ośrodka Edukacji Leśnej. Na  skraju wsi, nad brzegiem Warty znajduje się dwór z drugiej połowy XIX w. z drewnianą werandą. Podczas zaborów budynek służył jako skład soli na Warcie a po I wojnie światowej była tam siedziba Państwowego Nadleśnictwa Czeszewo. W odrestaurowanej sporym nakładem finansowym Nadleśnictwa Jarocin zabytkowej leśniczówce otwarto w 2008 roku Ośrodek Edukacji Leśnej Centrum Zarządzania Łęgami. W ośrodku mogliśmy się dowiedzieć, jak wygląda codzien na praca leśniczego, obejrzeliśmy sale wystawiennicze, w których można zapoznać się z przyrodą Żerkowsko-Czeszewskiego Parku Krajobrazowego. Na piętrze w pierwszej sali znajduje się makieta prezentująca walory przyrodnicze uroczyska i rezerwatu Czeszewski Las, można na niej podświetlić m.in. miejsca występowania najbardziej interesujących gatunków roślin i zwierząt oraz granice zalewania terenów przez wody Warty. Obok znajduje się sala konferencyjno-wystawiennicza wyposażona w sprzęt multimedialny, której mieliśmy możliwość obejrzenia filmu o rezerwacie Czeszewski Las.

Po wyjściu z Ośrodka obejrzeliśmy instalację Rzeka, która znajduje się obok budynku. Jest to jeden z serii nowatorskich rozwiązań i koncepcji prowadzenia aktywnego nauczania w ośrodku w Czeszewie. „Rzeka” to przestrzenny model koryta rzeki zbudowany z materiałów naturalnych (ziemia, kamienie, drewno). Konstrukcja instalacji umożliwia uczestnictwo w zabawie, której towarzyszą wrażenia akustyczne (pluski, kapanie wody), jest tu zainscenizowana aglomeracja miejska, model oczyszczalni ścieków, płynące strugi wody, wyrastające rośliny i oczywiście bodźce dotykowe – elementy zadań, zabawy dla uczestników tj. puzzle i inne elementy konstrukcji. Realizowane jest tu bez wątpienia hasło: „bawiąc-uczyć”. Wykonywane  przez uczestników zadania mają uzmysłowić uczestnikom, ważną rolę rzeki i wody w życiu roślin, zwierząt i wreszcie człowieka.

Ale to nie był jeszcze ostatni punkt pobytu w Czeszewie. Po obejrzeniu instalacji „Rzeka” udaliśmy się na przeprawę promową i promem „Nikodem” przepłynęliśmy na druga stronę Warty. Znajduje się tam miejsce biwakowe, a także głaz ku czci Henryka Sienkiewicza oraz dęby wojewodów. Oczywiście było ognisko i pieczenie kiełbasek.

Z Czeszewa ruszyliśmy szlakiem niebieskim, który zaczyna się właśnie przy przeprawie promowej. Pierwsze dwa kilometry przeszliśmy drogą a za leśniczówką Sarnice weszliśmy las idąc aż do Miłosławia lasami miłosławsko-czeszewskimi rozciągającymi się na południe od Miłosławia aż po dolinę Warty. Końcowy odcinek trasy to spacer po parku w Miłosławiu piękną aleją grabowo-lipową, potem jeszcze kilkadziesiąt metrów do rynku i zakończyliśmy wędrówkę.

Przeszliśmy w 9 km. W rajdzie wzięło udział  55 uczestników, w tym 47 to dzieci i młodzież oraz 8 osób dorosłych.  Trasę prowadził Jarosław Zwiernik.

Jarosław Zwiernik