W sobotę 8 grudnia zorganizowany został XX Rajd Mikołajkowo-Gwiazdkowy, kończący sezon 2018.

Tegoroczny rajd odbywał się w naszym fyrtlu, a tematem przewodnim była Średzka Kolej Powiatowa. Ku zdziwieniu wielu osób trasa piesza nie przebiegała wzdłuż obecnego szlaku Środa Miasto - Zaniemyśl.


Wykorzystując średzką komunikację publiczną udaliśmy się autobusem linii 14 do Dębicza, skąd zmierzaliśmy w stronę Środy Wlkp. Początkowy odcinek trasy pokrywał się z przebiegiem kolejki wąskotorowej wybudowanej w latach 1898-1902 łączącej Kobylepole ze Środą Wlkp. Już na samym początku mieliśmy okazję zobaczyć zachowany w dobrym stanie betonowy most, którym kolejka przeprawiała się przez Moskawę. Dalsza część trasy biegła przez Mączniki, ul. Lotniczą do Źrenicy, gdzie ponownie weszliśmy na szlak, którym biegła trasa kolejki. W Źrenicy po raz kolejny zwiedziliśmy pozostałość infrastruktury kolejowej, którym był most nad Moskawą (podobny do tego z Dębicza).
Po 9 km trasy dotarliśmy na stacje kolejki Środa Miasto, gdzie dzięki uprzejmości prezesa Towarzystwa Przyjaciół Kolejki Średzkiej "Bana" p. Marcina Krigera mieliśmy okazję zobaczyć zabytkowe lokomotywy i wagony oraz uzyskać informację o historii kolejki.

Druga część Rajdu odbywała się w hali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 2. Jak zwykle uczestnicy mogli popisać się talentem plastycznym, wiedzą uzyskaną podczas tegorocznych rajdów oraz sprawnością fizyczną.
Pod koniec spotkania uczestników odwiedził PRAWDZIWY św. Mikołaj, który wręczył najlepszym uczestnikom nagrody za najlepiej wykonane konkurencje oraz słodkie niespodzianki pozostałym uczestnikom.

Organizatorzy dziękują uczestnikom rajdu oraz wszystkim, którzy przyczynili się do uatrakcyjnienia spotkania:
Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 2 w Środzie Wlkp.
Średzka Kolej Powiatowa
Przemysław Pawęzowski

{gallery}20181208Mikolajkowy{/gallery}