W sobotę 28 października 2017r. odbyła się kolejna wycieczka z cyklu „Śladami średzkich Powstańców Wielkopolskich 1918/19”, tym razem na front północny powstania. Łącznie 37 uczestników, głównie ze Szkoły Podstawowej w Słupi Wielkiej i Szkoły Podstawowej Nr 2 ze Środy Wlkp. przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych wyruszyło z samego rana w kierunku Bydgoszczy.
Wiele szczegółowych informacji o udziale Średzian i powstańców z byłego powiatu średzkiego w walkach na froncie północnym powstania wielkopolskiego znajdziemy w publikacji „Ziemia średzka w dobie Powstania Wielkopolskiego 1918-1919”, w części II autorstwa pana Remigiusza Nowaka. Na froncie tym walczyły wszystkie cztery kompanie batalionu średzkiego, przy czym jako pierwsza dotarła tam 2 kompania pod dowództwem Antoniego Pospieszalskiego. Rozkazem dowódcy frontu północnego podpułkownika Kazimierza Grudzielskiego dnia 9 stycznia 1919r. została ona skierowana do Kcyni, aby wraz z innymi jednostkami pod dowództwem ppor. Stanisława Śliwińskiego wyprzeć Niemców ze Żnina i Szubina. Powstańcy z batalionu średzkiego walczyli także pod Nakłem, Paterkiem, Zabłociem, Szczepicami, Mieczkowem, Studzienkami i innymi miejscowościami w tym regionie.
Sobotnia wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania Muzeum Ziemi Szubińskiej ze stałą wystawą Powstanie Wielkopolskie 1918-19 i krótkiej prelekcji pani Dyrektor Muzeum na temat walk powstańczych w Szubinie i okolicach, następnie wspólnie udaliśmy się na szubiński cmentarz, aby oddać hołd „Bohaterom Powstania Wielkopolskiego” pochowanym w zbiorowej mogile. Jako że na wycieczkę pojechali piechurzy, to kolejnym elementem było przejście trasy pieszej szlakiem im.pułkownika Ignacego Mielżyńskiego (dowódcy odcinka łabi szyńskiego frontu północnego, powstańca wielkopolskiego i śląskiego, kawalerzysty, założyciela hodowli koni w Iwnie) prowadzącym z Szubina do Rynarzewa – trasa z uwagi na niesprzyjające warunki atmosferyczne została nieco skrócona. W Rynarzewie uczestnicy zapalili na tamtejszym cmentarzu kolejny znicz na pomniku – mogile poległych powstańców. Zaledwie kilka kilometrów za Rynarzewem, przy drodze krajowej nr 5, w miejscowości Zamość, znajduje się pomnik upamiętniający miejsce walk 18 lutego 1919r, podczas których powstańcy zdobyli pociąg pancerny wraz załogą (29 poległych powstańców pochowano na cmentarzu w Rynarzewie) – o czym mogli przeczytać na tablicy pomnika uczestnicy wyjazdu.
W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Rogowie, gdzie w Zaurolandii podziwialiśmy naturalnej wielkości dinozaury. Na terenie tego parku oraz w lasach podczas przejazdu przez Kujawy z przerażeniem patrzyliśmy na drzewa połamane jak zapałki.
Wycieczki z cyklu „Śladami średzkich Powstańców Wielkopolskich” będą kontynuowane jeszcze w roku przyszłym w ramach obchodów 100-nej rocznicy powstania. Wycieczkę prowadziła Lidia Pazoła.